Центральна виборча комісія разом з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) проаналізувала та візуалізувала дотримання гендерного балансу на місцевих виборах 2020 року, зокрема, під час виборів до Київської міської ради.

На минулорічних виборах до Київради, як і загалом на місцевих виборах, уперше була застосована обов’язкова гендерна квота. Так, за результатами аналізу, завдяки впровадженню такої квоти, у виборчих списках до столичної міськради у 2020 році було 43% жінок, тоді як під час виборів 2015 року – тільки 32%.

До перших п’ятірок єдиних виборчих списків кандидатів, на перших місцях списків було включено 16,7% жінок, на других – 33,3%, на третіх – 33,3%, на четвертих – 58,3%, на п’ятих – 58,3%.

Однак, присутність жінок у виборчих списках на рівні 43% ще не означає, що таке ж представництво буде серед обраних кандидатів та кандидаток.

Так, відповідно до протоколу, до Київської міськради під час місцевих виборів 2020 року обрали лише 31,7% жінок. Та все ж це істотно більше, ніж у 2015 році – 18,3%.

При цьому повноважень вже набули 28,3% жінок серед усіх обраних депутатів.

Як працює гендерна квота?

У місті Києві та в інших громадах із кількістю виборців 10 тисяч і більше гендерна квота становить 40%.

А так, як Виборчий кодекс не передбачає можливості самовисування на виборах до обласних рад, районних та районних у місті рад та Верховної Ради Автономної Республіки Крим, а тому зростає роль політичних партій у забезпеченні збалансованого представництва жінок і чоловіків. Саме тому Кодекс містить вимогу до організацій політичних партій – дотримуватись черговості у виборчих списках кандидатів.

Механізм реалізації цієї вимоги такий – під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).

На практиці це працює так – в кожній п’ятірці списку мають бути три жінки + два чоловіки, або навпаки, дві жінки + три чоловіки.

Також нагадаємо, що нещодавно ЦВК публікувала аналіз дотримання гендерного балансу на місцевих виборах 2020 року до обласних рад. Так, завдяки впровадженню ґендерної квоти, у виборчих списках до 22 обласних рад було 43,1% жінок, тоді як у 2015 році – лише 29,9%.