Українцям, які опинилися в складних життєвих обставинах, допомагають у виявленні та лікуванні туберкульозу. У Київській області скринінг поки пройшли тільки 232 людини, і на медичні обстеження спрямовані 57 дорослих і 63 дитини.
Загалом, інформування, консультації та допомога надаються сьогодні жителям чотирьох областей. Тільки за перше півріччя 2021 Луганській, Донецькій, Київській та Харківській областях 14127 осіб пройшли скринінг, 5283 направлено до медичних установ на обстеження, виявлено 69 випадків туберкульозу (ТБ) і 142 випадки латентної туберкульозної інфекції (ЛТИ), 135 клієнтів почали лікування ЛТИ, 47 клієнтів передані під медико-соціальний супровід та 134 – під психосоциальное.

Сьогодні туберкульоз (ТБ) входить в 10 найбільш поширених причин смертності в світі, хоча ця хвороба виліковна. За умови своєчасних діагностики і початку лікування, а також дотримання режиму специфічної терапії.

Саме тому громадська організація «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) за підтримки БФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках гранту Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією реалізує проект «Тобі слід знати про туберкульоз: активне виявлення випадків туберкульозу серед осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах (СЖО) », який зараз охоплює Луганську, Донецьку, Київську та Харківську області.
Його основним завданням є організація активного виявлення туберкульозу (ТБ) серед людей, що опинилися в складних життєвих обставинах, з особливим акцентом на виявленні латентної туберкульозної інфекції (ЛТИ) серед дітей з сімей в СЖО і допомоги таким сім’ям. Важливо, що в проекті координуються зусилля соціальних і медичних служб у протидії поширенню туберкульозу в Україні.

«Соціальний супровід сім’ї в складних життєвих обставинах, в якій дитині призначено профілактичне лікування ЛТИ базується на поняттях, закладених в Законі України« Про соціальну роботу з дітьми та молоддю », є інноваційним пілотним підходом в протитуберкульозної практиці в Україні і має на меті допомогти родині подолати життєві труднощі, щоб забезпечити проходження повного курсу профілактичного лікування дитиною », – говорить Наталя Лук’янова, канд.політ.наук, експертка з питань соціальної політики МГО« Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я ».

Завдяки роботі експертів проекту та регіональних координаторів, працівників медичних установ та соціальних служб, вже напрацьовані клінічні маршрути діагностики ЛТИ і туберкульозу у дітей, розроблена інноваційна модель співпраці соціальних і медичних служб, план соціального супроводу сімей у СЖО, де дитина отримує профілактичне лікування ЛТИ, і підходи до мотиваційному консультування батьків про процес лікування ЛТИ дітей, розроблені короткі путівники «Як захистити дитину від туберкульозу» та «Що таке латентна туберкульозна інфекція?».

Сьогодні активно проводяться скринінгове анкетування та діагностичні обстеження (на ТБ – рентгенографія / флюорографія, мікроскопія, молекулярно-генетичні обстеження Gene Xpert, на ЛТИ – туберкулінова проба), забезпечуються психосоциальное і медико-соціальне супроводження.

Протягом першої половини 2021:
в Донецькій області скринінговим анкетуванням охоплено 5267 осіб, після чого 1 422 дорослих і 679 дітей спрямовані в медичні установи для діагностичного обстеження;
в Луганській області скринінгове анкетування пройшли 5125 осіб, на діагностичне обстеження спрямовані 1476 дорослих і 405 дітей;
в Харківській області за цей період скринінгом охопили 3503 людини, і в результаті в медичні установи спрямовані 944 дорослих і 237 дітей;
в Київській області скринінг поки пройшли тільки 232 людини, і на медичні обстеження спрямовані 57 дорослих і 63 дитини.

Загаль по ЧОТИРИ областям за Перше півріччя:
• Виявлено 69 віпадків ТБ і 142 випадки ЛТІ;
• 135 КЛІЄНТІВ розпочалі лікування ЛТІ;
• 47 КЛІЄНТІВ передані під медико-соціальний супровід и 134 – під психо-соціальний.

В цілому по чотирьом областям за перше півріччя:
• виявлено 69 випадків ТБ та 142 випадки ЛТИ;
• 135 клієнтів почали лікування ЛТИ;
• 47 клієнтів передані під медико-соціальний супровід та 134 – під психо-соціальне.

довідкові посилання
МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI)
БФ «Альянс громадського здоров’я»
Проєкт «Тобі слід знати про туберкульоз: активне Виявлення віпадків туберкульозу среди осіб, Які опінію у складних жіттєвіх обставинних»

Контакти для додаткової інформації: Ксенія Мацкевич, +38050 3729200, pr@lhsi.org.ua