Підбиваючи підсумки першого півріччя 2021 року, експерти кадрового порталу grc.ua спостерігали тенденцію попиту: порівняно з аналогічним періодом 2020 року, кількість вакансій за ключовими профсферами виросла в кілька разів. Вочевидь, ринок праці відновлюється після пандемічної кризи.

Серед Топ-10 найконкурентніших сфер зайнятості на українському ринку праці, як і в першому півріччі 2020 року, залишаються: «Продажі», «ІТ і телеком», «Медицина», «Транспорт», «Банки», «Маркетинг», «Адміністративний персонал», «Початок кар’єри», «Бухгалтерія» і «Робочий персонал». Найменш затребуваними є профсфери: «Безпека», «Інсталяція», «Страхування», «Видобуток сировини» та «Держслужба». Таких вакансій на сайті grc.ua найменша кількість.

Динаміка вакансій

«Продажі» – найбільш затребувана профсфера серед роботодавців. Найбільшу кількість вакансій компанії розміщують саме в цій профсфері. Причому з початку 2021 року спостерігається тенденція стабільного зростання від місяця до місяця. Якщо в січні на порталі grc.ua у сфері «Продажі» було розміщено 2293 вакансії, то станом на кінець червня їх стало в два рази більше – 5289. У 2020-му ж, у зв’язку з пандемією і скороченням персоналу компаніями, тенденція була негативною – з лютого до травня спостерігався спад попиту на фахівців сфери «Продажі». Попит з’явився лише в червні 2020-го. Загалом у першому півріччі 2021 року, порівняно з аналогічним періодом 2020-го, вакансій стало більше на 57%.

Роботи стало більше. Ринок праці в першому півріччі 2021-го

Профсфера «ІТ і телеком» також показала стабільне зростання. Порівняно з першим півріччям 2020-го, в 2021 році кількість вакансій збільшилася на 57%.

Роботи стало більше. Ринок праці в першому півріччі 2021-го

«Медицина» показала найбільш динамічну статистику – порівняно з минулим роком, кількість вакансій у 2021 році збільшилася на 78%. Причому попит на медиків спостерігався від місяця до місяця.

Роботи стало більше. Ринок праці в першому півріччі 2021-го

Значно зріс попит і на тих, хто тільки починає свою кар’єру. Порівняно з першим півріччям 2020-го, цьогоріч вакансій у цій профсфері стало на 76% більше. Стабільна тенденція зростання спостерігається з початку 2021 року.

Роботи стало більше. Ринок праці в першому півріччі 2021-го

Також станом на кінець червня 2021 року на порталі grc.ua стало більше вакансій у профсфері «Туризм, ресторани» – на 66%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Водночас із травня 2021 року кількість вакансій пішла на спад.

Роботи стало більше. Ринок праці в першому півріччі 2021-го

Умови праці

У середньому більше половини роботодавців (58%) у першому півріччі 2021 року готові були платити від 10 000 до 20 100 грн, зарплату в розмірі від 20 100 до 30 100 грн пропонували 23% роботодавців. І тільки 4% – від 50 000 грн.

При цьому 46% пошукачів розраховували отримувати за свою роботу винагороду в розмірі 11 000 – 22 300 грн. На зарплату 22 300 – 33 500 грн претендували 15%. На дохід понад 55 000 грн у першому півріччі 2021 року розраховували лише 4% пошукачів. І майже третина тих, хто шукає роботу (28%), згодні заробляти до 11 000 грн.

Роботи стало більше. Ринок праці в першому півріччі 2021-го

Майже половина роботодавців (46%) шукають фахівців із мінімальним досвідом роботи – від 1 до 3 років, і тільки 2% роботодавців хочуть співпрацювати з тими, хто має досвід більше 6 років. Без досвіду роботи готові працевлаштувати 46% роботодавців.

На сайті grc.ua розміщено 49% резюме пошукачів з досвідом роботи понад 6 років. А ось досвід від 1 до 3 років має найменшу кількість кандидатів – 13%.

Роботи стало більше. Ринок праці в першому півріччі 2021-го

Згідно з даними grc.ua, майже всі роботодавці (92%) шукають співробітників на повну зайнятість. Часткова зайнятість цікавить 6% компаній. І лише по 1% роботодавців готові взяти кандидатів на стажування або проєктну роботу.

Більше половини пошукачів (72%) шукають роботу на повну зайнятість, на часткову готові вийти 16%. Варто зазначити, що попит на проєктну роботу серед претендентів у вісім разів більше пропозиції. Згідно з даними порталу grc.ua, в проєктну роботу готові включатися 8% кандидатів.

Роботи стало більше. Ринок праці в першому півріччі 2021-го

У першому півріччі 2021 року найбільш активним регіоном за кількістю розміщених вакансій на порталі grc.ua став Київ (35%). Харківська область – 9%, Дніпропетровська область – 8%, Одеська область – 6%, Львівська область – 5%.

Статистика grc.ua щодо пошукачів близька. Найбільше роботу шукають у Києві (27%), Донецькій області – 6%, Харківській області – 5% і по 4% у Дніпропетровській та Одеській областях.

«Минулої весни потреба в кадрах різко впала через пандемію, але в другій половині року відновилася і відтоді продовжує стрімко зростати. Компанії навчилися жити в умовах нової нормальності, і локдауни цього року практично не позначилися на активності компаній у підборі людей: адже локдауни локдаунами, а цілі та плани в бізнесі потрібно виконувати, тому наймання ведеться дуже активно.

Ми бачимо, що ринок праці відновився повністю і роботодавча активність доволі висока. Традиційно високу активність проявляють компанії зі сфери ритейлу і ІТ. Попит на ІТ-фахівців досить високий і це закономірно, бізнеси пішли в онлайн і активно діджиталізуються, і потреба в ІТ-фахівцях зростатиме. Ми спостерігаємо крос-галузеву конкуренцію за ІТ-професіоналів.

Одночасно зі зростанням попиту з боку роботодавців на ринку спостерігається зниження пошукацької активності.

Попит на молодих фахівців на початку кар’єри, яким пропонують стартові позиції, також зростатиме, за них уже зараз йде жорстка конкуренція. Оскільки представників 20-24 років стає менше на ринку праці, – ми вже глибоко в демографічній ямі – компанії активно працюють зі студентською аудиторією і готові брати молодих кандидатів без досвіду роботи, навчаючи й адаптуючи до реалій бізнесу», – прокоментувала Лариса Онипко, експерт grc .ua, директор Премії HR-бренд Україна.