У червні 2021 року у партнерстві з Державним агентством України з управління зоною відчуження (ДАЗВ), Європейська Комісія розпочала проєкт зі створення надійної та стійкої інфраструктури для управління сотнями проєктів, які будуть впроваджені у період до 2060 року чи пізніше в межах Державної стратегії поводження з радіоактивними відходами. Проєкт, що фінансується в межах Інструменту ЄС зі співробітництва у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ) та фінансовий внесок якого складає майже 2 млн євро, буде реалізовуватися у дві фази. Повідомляє сайт Фундації “Чинність закону”


    «Передання сталих знань і досвіду завжди було в центрі уваги програми ІСЯБ від часу її заснування в 2007 році. Цей проєкт цілком відповідає згаданому принципу, і його успішне виконання дасть людям в Україні значну впевненість у тому, що проєкти в українському секторі поводження з радіоактивними відходами будуть виконуватись відповідно до накращої міжнародної практики; також він допоможе відповідним організаціям досягти найвищих стандартів ядернї безпеки», – зауважив д-р Ганс ван Влієт, керівник цього проєкту від Європейської Комісії.
    Перша пілотна фаза залучить три організації – ДАЗВ, ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» і ДСП «Об’єднання «Радон». Умежах другої фази передбачається розповсюдження та впровадження Державним агентством результатів першої фази на ДСП «Чорнобильська АЕС» та ДСП «Екоцентр» і, таким чином, створення повністю функціональної інфраструктури з управління програмами та проєктами в усій структурі ДАЗВ та підпорядкованих йому організацій. Передбачається, що виконання другої фази розпочнеться після завершення першої фази влітку 2024 року.
    Роботи, початок яких заплановано на серпень 2021 року, буде виконувати команда висококваліфікованих експертів зі значним досвідом управління проєктами з ядерної безпеки в Україні та в інших країнах. Консорціум на чолі з Чорнобильським інститутом досліджень і розвитку (Україна) у співпраці з іспанською компанією «IDOM Consulting, Engineering, Architecture» та українською компанією НТ-Інжиніринг тісно співпрацюватиме з експертами ДАЗВ, ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» та ДСП «Об’єднання «Радон», реалізуючи задачі, що входять до складу проєкту. У навчанні персоналу Бенефіціара та Кінцевих користувачів підтримку надасть Українська асоціація управління проєктами, а слухачі, які успішно завершать курс, будуть сертифіковані Міжнародною асоціацією управління проєктами (ІРМА).
    «Реалізація цього проєкту є довгоочікуваною і дозволить підвищити інституційну спроможність як ДАЗВ, так і підпорядкованих йому підприємств. Ми переконані, що імплементація кращої міжнародної управлінської практики дозволить підвищити як нашу економічну ефективність, так і, що дуже важливо, рівень ядерної та радіаційноі безпеки», – зазначив Андрій Пляцко, перший заступник Голови ДАЗВ.
    

Довідка “нової Доби”:     Починаючи з 1991 року Європейський Союз надав понад 1,07 млрд. євро на проєкти, спрямовані на підвищення безпеки атомної промисловості України. Проєкти забезпечили підтримку підвищення безпеки при експлуатації та обслуговуванні чотирьох атомних електростанцій України, розвиток відповідної національної інфраструктури для безпечного поводження з радіоактивними відходами, інституційну підтримку ядерного регулюючого органу, а також нещодавно заходи, пов’язані з очищенням та безпечною ремедіацією об’єктів ядерної спадщини. Крім того, значні фінансові внески ЄС підтримали створення нового безпечного конфайнмента та інших об’єктів для забезпечення безпечного поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами, а також кількох соціальних проєктів на підтримку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1986 року.
    ГС Чорнобильський інститут досліджень і розвитку – українська неурядова організація, що спеціалізується на широкому колі питань діяльності зони відчуження, зокрема її інфраструктурних та організаційних змін. IDOM Consulting, Engineering, Architecture, S.A.U. – міжнародна компанія зі штаб-квартирою у місті Більбао (Іспанія), яка впродовж більше, ніж 60 років, надає консультаційні та інжинірингові послуги у різних галузях, включаючи галузі атомної енергетики та поводження з радіоактивними відходами, у різних країнах світу. ТОВ «НТ-Інжиніринг» – українська інжинірингова компанія, яка працює в галузі ядерної та радіаційної безпеки, а також поводження з радіоактивними відходами.