Які компанії входять до ТОП 1000 найбільших в Україні за доходами? Де та в яких галузях вони працюють? Який “середній вік” найбільших підприємств у кожному секторі економіки? Які зміни у фінансових результатах найбільших капіталістів України відбулися за карантинний 2020 рік? Про все це і не тільки ‒ в новому спільному дослідженні фінансового аналітика Романа Корнилюка та R&D-центру YouControl ‒ “ТОП 1000 найбільших компаній України за доходами у 2020 році”.

Відкриття фінзвітності у 2020 році дало змогу фахівцям YouControl більш точно та оперативно провести секторальний аналіз розвитку підприємств на галузевих ринках України. Ретельніше оцінити зміни, які відбулися в складі найбільших компаній, а також зробити узагальнені висновки про динаміку основних секторів економіки країни.

Де сировина, там і гроші

Перша тисяча компаній загалом генерує близько 50-55% виручки усіх підприємств України. Вони здійснюють широкий спектр видів економічної діяльності. Найбільш представлені сектори економіки в ренкінгу: харчова промисловість (143 компанії), нафтогазовий сектор (118), електроенергетика (83) сільське господарство (77), роздрібна торгівля (66) та металургія (64).

Ці ж галузі найбільш представлені у ТОП 1000 компаній за обсягом загальних чистих доходів, але дещо в іншому порядку: нафтогазовий сектор (797 млрд грн, що складає 15,9% від усіх доходів ТОП 1000), металургія (13,3%), електроенергетика (12,1%), роздрібна торгівля (10,4%), харчова промисловість (8,6%), сільське господарство (7,6%).

ТОП 1000 компаній України за доходами у 2020 році

Такі сектори як металургія, транспорт і логістика, фармацевтика, тютюнове виробництво, попри відносно нижчу кількість великих компаній у першій тисячі, генерують значно вищі рівні доходів у розрахунку на одне підприємство. Основою ж великого бізнесу України залишаються галузі, що використовують мінеральні чи земельні ресурси. Важкі індустрії (насамперед металургія, нафтогаз і енергетика), агрокомплекс та харчопром досі визначають секторальний профіль і міжнародну спеціалізацію України. 

Ненаситна столиця

Географічний розподіл ТОП 1000 компаній України є нерівномірним. 50,3% великого бізнесу за обсягом доходів концентруються у Києві. Ще 29% доходів генерують 27% великих підприємств з ТОП 1000, що розташовані в промислових центрах: Дніпропетровській, Київській, Донецькій, Одеській та Харківській областях.

ТОП 1000 компаній України за регіоном реєстрації

Наступні за кількістю компаній з ТОП 1000 та їхнім внеском у загальний дохід ‒ Львівська, Запорізька, Полтавська та Черкаська області. Найменше великих компаній зареєстровано у Луганській (6), Херсонській (5) та Чернівецькій (3) областях.

Така географічна структура ТОП 1000 вказує на те, що за концентрацією виробництва і торгівлі у мегаполісах, Україна належить до країн, що розвиваються. Посилення “полюсів економічного росту” навколо великих міст і одночасна стагнація багатьох депресивних сільських районів ‒ яскраве тому підтвердження.

“Динозаври бізнесу” та “нові оболонки”

Віковий розподіл тисячі найбільших компаній досить рівномірний у кількісному вимірі. Проте, якщо підсумувати виручку компаній для кожного року від дати реєстрації, то чітко проглядаються цікаві тенденції.

По-перше, “кістяк” ТОП 1000 лідерів ринку за обсягом отриманих доходів складають старі компанії, зареєстровані 15-27 років тому.

По-друге, досить високі показники доходів демонструють молоді компанії віком до 5 років. Однак, серед цих новостворених підприємств, які швидко почали генерувати мільярдні доходи, є багато перереєстрованих фірм. Їхні власники реєструють ці компанії в межах структуризації бізнесу фінансово-промислових груп та державних підприємств із ознаками природних монополій. Часто їхні доходи формуються під впливом регуляторної політики уряду.

По-третє, локальні максимуми значення доходів відповідають рокам реєстрації найбільших компаній, що збігаються зі зміною політичного керівництва в країні. Як варіант, це може бути пов’язано із поширеною бізнес-практикою “замітання слідів” шляхом ліквідації старих підприємств із багажем проблем у фінзвітності і створенням нових компаній “з чистого аркуша”.

ТОП 1000 компаній України за віком

Середній вік компаній також варіюється в залежності від секторальної приналежності. Так, наймолодшими є компанії нафтогазового сектору (у середньому – 7,5 років від моменту реєстрації), фінансів (8 років) та архітектури й інжинірингу (10 років). А найстаріші великі компанії у таких секторах: наукові дослідження (25), водопостачання та утилізація (25), готельно-ресторанний бізнес (26) та коксохімічна промисловість (27). 

Відносно високим є середній вік найбільших компаній у секторах вугільної промисловості (21), фармацевтики, машинобудування та металургії (по 19 років). Це пов’язано із тим, що матеріальна база багатьох із цих компаній була успадкована від заводів, комбінатів та шахт ще з радянських часів. Саме тому дати реєстрації прив’язані до років підсумків великої приватизації кінця 1990-х – початку 2000-х років.

“Доковідний” 2019-й VS “ковідний” 2020-й: хто вижив?

При порівнянні ТОП 1000 за підсумками минулого року із результатами ренкінгу доходів компаній за 2019 рік, аналітики YouControl помітили, що склад першої тисячі оновився на 20%. При цьому серед 206 компаній, які покинули ренкінг першої тисячі за доходами, 15 на даний час перебувають у процесі припинення чи зазнали банкрутства. 

Динаміка загальних доходів, отриманих компаніями з ТОП 1000 за 2020 рік виявилась помірно низхідною. Найбільші підприємства сукупно задекларували 5 трильйонів гривень, що на 2,7% менше, ніж загальні доходи ТОП 1000 у 2019 році (5,1 трлн грн). Це не дивно, з огляду на рецесію, викликану карантинними обмеженнями та іншими негативними наслідками пандемії, спричиненої коронавірусом.

Серед секторів економіки, в яких зафіксоване найбільше падіння доходів, особливо вирізняється нафтогазовий сектор. Через падіння минулорічної виручки Нафтогазу та обвал світових цін на енергоносії нафтогазовий сектор знизив свою частку у доходах ТОП 1000 компаній на 3,5 відсоткові пункти до 15,9%. Також знизилась частка доходів компаній оптової торгівлі (-0,5 п.п.), транспорту і вуглевидобування (-0,4 п.п.), машинобудування та коксохімічної промисловості (-0,3 п.п.).

Лідерами росту за доходами за підсумками карантинного 2020 року стали компанії таких секторів економіки як: електроенергетика (+1,4 п.п.), роздрібна торгівля (1,1 п.п.), будівництво (0,9 п.п.) і, що досить логічно, фармацевтика (0,8 п.п.).

В розрізі регіонів внесок у загальний виторг ТОП 1000 також змінився: лідерам росту частки в доходах першої тисячі були підприємства Одеської області (+0,6 п.п.), Києва та Черкаської області (по +0,5 п.п.). Натомість знизилась частка в доходах великих компаній Донецької (-1,0 п.п.), Запорізької та Волинської областей (-0,3 п.п.).

Висновки

Кожна з компаній зі списку ТОП 1000 генерує чистий дохід у понад 1 млрд гривень за рік. В переважній більшості вони відносяться до галузей, яким характерний сировинний характер та низька додана вартість. Передбачувано, найбільша кількість компаній та доходів концентруються у Києві. Хоча фактично частина з них можуть знаходитись далеко від головного офісу, здійснюючи операційну діяльність в інших областях. 

Також в ренкінгу ТОП 1000 є багато компаній з провідних індустріальних та аграрних регіонів. Найбільш дохідними є “старі” підприємства з більш ніж десятирічним досвідом роботи на ринку. Це пояснюється усталеними бізнес-зв’язками, стійкою клієнтською базою та напрацьованою бізнес-моделлю. 

Ковідний 2020-й рік негативно вплинув на найбільші компанії країни: доходи знизились майже на 3%. При цьому найбільше зниження спостерігалось у нафтогазовому секторі, оптовій торгівлі, транспорті і вуглевидобуванні. Проте, низці секторів вдалося навіть наростити свої доходи, серед них: енергетика, роздрібна торгівля, будівництво і фармацевтика.