2 жовтня 2021 р. місто Тернопіль, представники Представництва Європейського союзу в Україні та заступник Міністра розвитку громад і територій України відкрили 12-й Європейський тиждень сталої енергії в Україні.

Захід відбувся в межах інформаційної кампанії, присвяченої Європейському зеленому курсу (European Green Deal), яка триватиме до грудня під гаслом «Відкриваємо зелений потенціал разом».

«Україна стабільно підтримує Європейський зелений курс та є активним організатором Європейського тижня сталої енергії. Цьогорічний тиждень – вже 12-й за рахунком, і відкриваємо його ми у гостинному місті Тернополі. Ми заохочуємо українську владу, муніципалітети, приватний сектор, громадянське суспільство та споживачів пропагувати ініціативи з енергозбереження та використання відновлюваних джерел енергії. Все це допоможе Україні на її шляху до переходу на «зелений» курс та у «зеленому» відновленні після пандемії», – прокоментувала керівниця відділу економічного співробітництва, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні Клое Алліо.

Однією із ключових подій відкриття EUSEW2021 стало відвідання його учасниками об’єктів, де впроваджені енергоефективні заходи: Асоціації власників житлових будинків, яку фінансує Фонд енергоефективності за підтримки ЄС; термомодернізованої школи у м. Чортків (за підтримки Північної екологічної фінансової корпорації NEFCO та фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля E5P Fund) і котельні у м. Тернопіль, модернізованої за підтримки ЄБРР та фонду E5P.

«Глобальне потепління змушує українські міста й Тернопіль зокрема серйозно ставитись до енергоефективності, ощадливого енергоспоживання та відновлюваної енергетики. Завдяки Європейському союзу та «Green Deal» ми отримали додатковий поштовх до енергореформи – і демонструємо конкретні результати. У порівнянні з 2012 роком, Тернопіль виконав взяте на себе зобов’язання в рамках загальноєвропейської ініціативи «Угоди мерів»: скоротити викиди СО2 на 20%, про що свідчать дані міських тепломереж та водоканалу. Ми знаємо, що «Зелена угода» передбачає, що до 2050 року міста Європи мають повністю відмовитись від викопних видів палива. Для українських міст – це досить серйозний виклик, проте Тернопіль буде і далі реалізовувати проєкти щодо скорочення викидів парникових газів у всіх муніципальних секторах», – сказав заступник міського голови Тернополя Владислав Стемковський.

«Масштаб кліматичних викликів мотивує керівництво країни на національному та місцевому рівнях об’єднуватись. Добровільна співпраця між сторонами та Європейським союзом на всіх рівнях вже зараз дає свій плід: завдяки енергоефективним оселям громадяни роблять свій внесок у боротьбу з кліматичними змінами та менше платять, а бізнес – стає екологічнішим та привабливішим для інвестицій», – прокоментував Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський.

У Тернополі були проведені кілька семінарів на теми змін клімату, енергоефективності та декарбонізації. У них взяли участь мери-члени асоціації «Енергоефективні міста України», представники міської влади, Асоціації власників житлових будинків та представники ЄС.

Для містян та гостей Тернополя організатори провели низку заходів. Зокрема, відкриття Європейського тижня розпочалося із ранкового велопробігу «Сталі звички для енергійного ранку», в якому взяли участь члени делегації Представництва ЄС та активісти велоруху, включно на електровелосипедах Тернопільського виробництва.

Згодом на тернопільському Театральному Майдані пройшов науковий пікнік з питань екології та енергетики. В його межах відбулася виставка технологій у сфері відновлювальної енергії, представники місцевих шкіл та університетів провели наукові експерименти на тему енергії. Проєкти ЄС в Україні ознайомили містян зі своєю діяльністю у сфері «зеленого переходу».

Для дітей працювала зона «Місто без сміття». На локації відбувалися інтерактивні майстер-класи з сортування сміття і збору використаних батарейок та з виготовлення виробів ручної роботи із вторсировини.

Молоді тернопільчани, представники громадських організацій, Представництва Європейського союзу в Україні та асоціації «Енергоефективні міста України» провели відкритий діалог на тему «Різні покоління – одне бачення», на якому обговорили актуальні питання зміни клімату, збереження екології та розвитку сталої енергії. 

Європейський тиждень сталої енергії триватиме до 29 жовтня 2021 року. До цієї ініціативи Представництва Європейського союзу активно долучаються міста-підписанти Угоди мерів щодо клімату та енергії. 14 міст з усієї України планують провести Дні енергії в жовтні з метою популяризації серед населення енергоощадного, більш енергоефективного та екологічного способу життя й ведення господарства.

За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтесь до медіа експерта Проєкту ЄС «Українцям – про ЄС» Олексія Гордєєва,+38 096 951 91 28, o.gordeev@nobletmedia.com

Довідка “Нової Доби”:

Європейський зелений курс (European Green Deal) – ініціатива Європейського Союзу, яка спрямована на трансформацію Європи у перший у світі кліматично нейтральний континент до 2050 року, розвиток економіки, поліпшення здоров’я та якості життя людей і боротьбу із кліматичними та екологічними викликами. Триває діалог високого рівня Україна – ЄС, започаткований в лютому 2021 року, щодо Європейського зеленого курсу та зеленого переходу України.

Європейський тиждень сталої енергії – це загальноєвропейська ініціатива з популяризації безпечної, чистої та відновлюваної енергії, а також ощадливого енергоспоживання. Європейський тиждень сталої енергії в Україні став платформою для обговорення найкращих практик з енергоефективності та інноваційних ідей щодо адаптації до зміни клімату.

Угода мерів щодо клімату та енергії– це європейська ініціатива, в межах якої місцеві, регіональні й національні органи влади добровільно зобов’язуються співпрацювати задля досягнення кліматичних та енергетичних цілей ЄС. Муніципалітети, що приєдналися до Угоди мерів з клімату та енергії, беруть на себе добровільні зобов’язання скоротити викиди CO2 щонайменше на 30% до 2030 року. 295 українських міст стали учасниками європейської ініціативи.

Угода мерів – Демонстраційні проекти– програма Європейської Комісії, метою якої є дієва підтримка впровадження планів дій, затверджених відібраними містами у сфері енергоефективності. З 2015 року програма підтримує 17 проєктів в Україні.

Асоціація “Енергоефективні міста України” (АЕМУ) – добровільне об’єднання органів місцевого самоврядування, створене для підвищення якості життя громад, забезпечення їх сталого енергетичного розвитку та захисту клімату і довкілля. Об’єднує більше 90 українських міст з усіх регіонів України. Є активною структурою підтримки Угоди мерів щодо клімату та енергії в Україні.

Фонд Енергоефективності– українська державна структура, що слугує технічним та фінансовим механізмом термомодернізації житлового сектору в Україні. ФЕЕ видає гранти об’єднанням власників будинків. Діяльність ФЕЕ спільно фінансується Європейським Союзом та Німеччиною, які також надають установі технічну допомогу