В Україні вийти на пенсію можна вийти раніше встановленого віку – 60 років для жінок і 65 – для чоловіків.

Пільгове право на достроковий заслужений відпочинок мають в основному деякі категорії жінок, а й деякі чоловіки можуть піти на пенсію до 65 років.

Так, згідно зі ст. 115 закону України про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, в 50 років на пенсію можуть вийти жінки:

які народили п’ятеро або більше дітей, та виховали з до 6-річного віку;
матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку (до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю у віці до 16 років).

При цьому для названих вище категорично потрібно мати не менше 15 років страхового стажу, щоб з 50 років отримувати довічну пенсію.

Відзначимо, що якщо вихованням п’ятьох або більше дітей, або дитини з інвалідністю займався батько, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і при наявності страхового стажу не менше 20 років.

У постанові Кабміну № 461 перераховуються й інші категорії жінок-льготніц. Це працівниці, задіяні на гірських роботах, видобутку газу, рудної та хімічної промисловості, металургії.

Вони можуть виходити на пенсію в 45 і 50 років в залежності від списку № 1 і № 2, прописані в даній постанові.

Ще одна категорія жінок, які можуть вийти достроково на пенсію – це працівниці сфери культури. Наприклад, стаж балерини – 20 років. Кар’єру вони починають рано, тому вже до 40 років можуть отримувати пенсію.

Джерело: РБК-Україна