Російську назвали рідною – 18% учасників опитування. Такими є результати опитування, проведеного спільно Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та соціологічною службою Центру Разумкова.

“78% українців вважають своєю рідною мовою українську, а 18% – російську. На Заході та в Центрі майже абсолютна більшість зазначає, що українська є їхньою рідною мовою. У Південному регіоні 56% назвали рідною українську та 41% – російську. На Сході 59 % рідною вважають українську та 34% – російську”, – повідомили соціологи. Загалом українська є рідною мовою для 78% українців.

При цьому на півдні та в центрі України 47% тих, хто вважає українську рідною, вдома розмовляють здебільшого російською мовою. “Цей розрив свідчить про те, що на Півдні та Сході сприйняття українців як рідної часто є скоріше маркером ідентичності, проте фактичне використання мов інше, враховуючи історичні умови”, – вважають автори дослідження.

Мовою спілкування співрозмовника майже завжди переходять 14% українців, ніколи не переходять чи переходять залежно від ситуації по 41%.

Щодо підтримки обов’язкового обслуговування клієнтів українською мовою, то 55% українців підтримують цю норму, 21% – не підтримують та 18% байдуже.

Опитування було проведено з 29 липня по 4 серпня 2021 року у всіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Усього опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки вбирається у 2,3%.