2021 рік можна назвати періодом адаптації українського бізнесу до нових умов праці. Бізнес протягом року навчився працювати в умовах локдауну та гібридного формату, бути більш гнучким. Цей рік вчинив вплив і на компанії, і на працівників. Відбулися трансформації в ключових сферах.

Динаміка вакансій показує, як відбувалася адаптація компаній до нових умов. На початку року роботодавці не відкривали нові робочі місця та майже не шукали новий персонал. Порівняно з аналогічним періодом 2020 року кількість вакансій значно знизилася. У січні обсяг пропозицій роботи знизився майже на третину, в лютому бізнес почав потроху оговтуватися та повертатися до звичного режиму фукціонування.

З березня 2021 року можна побачити позитивну динаміку в прирості нових вакансій. Пошук персоналу активізувався та протягом року показав приріст більше ніж у два рази. Варто зауважити, що це означає не лише розвиток бізнесу та відкриття нових робочих місць, яких не було до цього періоду. Нових співробітників шукали й на заміну тим, хто звільнився.

До речі, спеціалісти теж на початку року трималися своїх робочих місць та не поспішали звільнятися «в нікуди». Вони теж переживали період нестабільності та невпевненості у тому, що вони знайдуть кращу роботу. Проте вже з весни ринок праці оживає. Люди починають шукати нових, кращих умов роботи. 30% пошукачів витрачають на пошук роботи від 1 до 6 місяців роботи.

У період локдауну люди відчули, що робота може бути не лише в офісі. І певній частині працівників це сподобалося. Люди почали активніше шукати більш зручну для себе роботу. Першою причиною звільнення та пошуку роботи, як і раніше, залишається розмір заробітної плати. Але умови праці займають другу позицію та набувають більшого значення.

Ринок праці у 2021 році. Підсумки у цифрах та фактах

Найбільш затребувані фахівці

Протягом року роботи ставало більше. Однак не у всіх професійних сферах була однорідна динаміка. Зрозуміло, що деяких фахівців шукали частіше, а попит на інших навпаки знизився. Розглянемо затребуваність спеціалістів у 2021 році більш детально.

Найбільша кількість вакансій у 2021 році відкривалася для спеціалістів у сферах Продажі, ІТ, Банківської сфери, фахівців з маркетингу, реклами та PR, а також у транспортній галузі та логістиці.

Другий рік поспіль «Продажі» утримують першість, витіснивши IT-сферу на другу позицію. За рік сфера «Продажі» збільшилася на 137% та складає більше чверті (26%) від загальної кількості усіх вакансій на порталі grc.ua. Варто зазначити, що в цій категорії зібрані як пропозиції роботи у роздрібній торгівлі, так і вакансії для менеджерів з продажу продуктів та послуг кінцевому споживачеві. Саме від цих фахівців залежить фінансовий успіх компаній, тому бажаючих залучити у команду талановитих менеджерів з продажу досить багато. Продавців у роздрібну торгівлю, касирів теж шукають досить активно. Проте через низький рівень заробітної плати бажаючих отримати таку роботу не надто багато. До сфери Продажі відносяться також фармацевти, яких в Україні наразі крайній дефіцит. Наприклад, в листопаді кількість відкритих вакансій для цих спеціалістів перевищувала кількість бажаючих отримати таку роботу на 176%. Влітку цей показник був вищий і складав 216%.

Попит на IT-спеціалістів залишається теж досить високим. За рік, що минає, кількість нових вакансій для цих фахівців порівняно з 2020 роком збільшилася на 91%. Це пояснюється кількома причинами. По-перше, ця галузь відчуває та відчувала й у попередні роки себе впевнено. ІТ-сфера стабільно розвивається, незважаючи на складні економічні умови. По-друге, пандемія та перехід у віддалений режим роботи цю галузь зачепили найменше. Ще до початку коронакризи багато компаній цієї професійної сфери пропонували своїм співробітникам віддалений формат роботи.

Досить високі показники приросту відкритих вакансій показують банківська сфера (157%), маркетинг, PR та реклама (68%), а також транспорт та логістика (174%).

Варто зазначити, що майже у всіх професійних сферах кількість вакансій за підсумками 2021 року має позитивну динаміку. Лише у галузі «Спортивні клуби, фітнес, салони краси» порівняно з минулим роком кількість пропозицій роботи зменшилася на 41%. Причини цього зрозумілі.

Низький попит на спеціалістів за 2021 рік показали також Некомерційні організації та державна служба (-9%). Лише на 9% порівняно з минулим роком збільшилася кількість пропозицій роботи для юристів. На 10% за рік зросла кількість вакансій для вищого менеджменту та на 16% для фахівців у страхуванні.

Отже, в цілому ринок праці показує позитивну динаміку попиту на спеціалістів.

Ринок праці у 2021 році. Підсумки у цифрах та фактах

В яких регіонах роботи більше

У 2021 році, як і протягом вже тривалого часу, в Києві найбільше роботи. Столиця – лідер за кількістю розміщених вакансій. Майже чверть (23%) актуальних вакансій на сайті grc.ua припадає на пропозиції для столичних пошукачів. В середньому за рік тут з’явилося 11 729 нових пропозицій роботи. В Києві пропонують і найвищу заробітну плату. Протягом року середня зарплата у відкритих вакансіях у Києві коливалася від 29 405 грн до найвищого показника у 40 342 грн.

Проте, навіть при найнижчих показниках, столична середня зарплата залишалася більшою, ніж у інших регіонах. Зі значним відривом від столиці, але з високими показниками активності розміщення нових вакансій в середньому за рік – Дніпропетровська, Харківська, Одеська, Львівська та Київська області. Цікаво, що за розміром середньої заробітної плати Дніпропетровська, Харківська, Одеська та Львівська області хоча і поступаються столиці, але займають високі позиції. На відміну від Київської області – тут хоча й з’являються нові робочі місця, але щомісячна компенсація тут найменша серед усіх регіонів України.

Якщо говорити про інші регіони, то показники приблизно однакові. Але найменше розміщених вакансій на Заході України – у Закарпатській області, Рівненській, Тернопільській, Івано-Франківській. При цьому порівняно з минулим 2020 роком кількість пропозицій роботи теж вища.

Ринок праці у 2021 році. Підсумки у цифрах та фактах

Кому платили найбільше

Щодо заробітних плат, то гарна новина полягає в тому, що середня заробітна плата у відкритих вакансіях по всіх профсферах за рік порівняно з 2020 роком збільшилася й складає 17 126 грн. Погана новина в тому, що збільшилася вона не набагато, і отримувати українці більше не стали, вважаючи на офіційний показник інфляції.

Ще на початку 2021 року роботодавці дуже обережно озвучували прогнози щодо підвищення заробітних плат в їх компаніях. В середині року 31% роботодавців зазначали, що зарплату підвищили всім співробітникам, ще 21% опитаних стверджували, що зарплату підвищили лише тим, хто виконав або перевиконав план/KPI, ще 21% компаній підвищили зарплату з урахуванням індексації.

Найвищі зарплати, як і завжди, в ІТ-сфері. Цим вже нікого не здивуєш, адже максимальна зарплата, озвучена у вакансіях для ІТ-фахівців рівню сеньора може сягати 5 000 USD та вище. Динаміка розвитку заробітної плати у цій категорії за 2021 рік позитивна, оплата за цей період в середньому збільшилась на 11 331 грн. І складає в середньому 53 980 грн..

Другими за розміром щомісячної компенсації є представники Топ-менеджменту. Хочу зазначити, що у пропозиціях роботи високооплачуваним фахівцям роботодавці не поспішають озвучувати розмір заробітної плати. Лише 30% роботодавців зазначають зарплату у вакансіях, особливо, якщо ці цифри надто великі. Якщо ж говорити про середньостатистичного топ-менеджера, то його середня заробітна плата за рік складає 43 607 грн

Далі йдуть не такі високі заробітні плати. Цікаво, що останнім часом до п’ятірки найвищих середніх зарплат в Україні входять представники Консалтингу. Проте динаміка розвитку їх щомісячної компенсації навпаки негативна. Протягом року були злети та падіння зарплат спеціалістів цієї проф сфери і наприкінці року вони майже досягли рівню кінця 2020 року.

Далі у лідерах галузь Будівництво та нерухомість. За рік середня заробітна плата у цій сфері зросла на 6 073 грн. Замикає п’ятірку лідерів Державна служба із середньою заробітною платою 23 138 грн.

У листопаді у п’ятірці найвищих зарплат була галузь Страхування, проте показник зазначеної зарплати у вакансіях у грудні знизив медіану та не дозволив залишитися у лідерах по розміру заробітної плати. Динаміка розвитку зарплати протягом року тут була незначна. І за підсумками року середній рівень заробітної плати цих фахівців становить 21 943 грн.

Серед проф сфер – аутсайдерів за розміром заробітної плати – туризм, ресторани; медицина; початок кар’єри; робітничий персонал та адміністративний персонал.

Адміністративний персонал отримує найменше, хоча за рік середня компенсація для цих фахівців збільшилася майже на 1000 грн.

Ринок праці у 2021 році. Підсумки у цифрах та фактах

Тип зайнятості

Ще один цікавий аспект, який дослідив експертно-аналітичний центр grc.ua, це те, що у 2021 році зменшилася кількість бажаючих працювати на 100% ставку. Більшість і роботодавців, і працівників віддають перевагу повному типу зайнятості, але порівняно з минулим роком на 2% менше компаній стали пропонувати повну зайнятість своїм працівникам, та на 5% менше людей бажають працювати на повну зайнятість. Збільшилася частка тих, хто віддає перевагу частковій зайнятості.

Ці дані не про графік роботи. Це про те, що перейшовши на домашній офіс частка людей не хоче повністю залежати від компанії-роботодавця. Для них неприйнятний робочий день з 9-ої до 18-ої та 5-ти денний робочий тиждень. Стало більше тих, хто шукає неповну зайнятість.

Ринок праці у 2021 році. Підсумки у цифрах та фактах

А от стосовно графіку роботи – тут ще більш цікаві цифри. Фулл-тайм в офісі бажають працювати лише 59% співробітників. Дистанційно – 15%, за змінним гібридним графіком (офіс + дистанційно) – 10%. У гнучкому графіку – 14%. В минулому році на початку локдауну роботодавці переймалися тим, що співробітники не зможуть працювати віддалено та намагалися скоріше повернути їх до офісу. Цей рік показав, що людям сподобався гібридний та повністю дистанційний формат роботи. Частина співробітників не бажає повертатися до офісів. Вони віддають перевагу тим компаніям, які пропонують або повністю дистанційний формат роботи, або можливість поєднувати робоче місце вдома та офіс.

Проте роботодавці у цьому плані більш консервативні. 71% пропозицій роботи передбачає повністю офісний формат роботи. І тут виграють ті компанії, які будуть більш гнучкими та зможуть відповідати інтересам пошукачів.

Ринок праці у 2021 році. Підсумки у цифрах та фактах

Отже можна зробити висновок, що 2021 рік, не зважаючи не певні складності, був стримано оптимістичним. Ринок праці ожив з весни та показав приріст нових робочих місць. Зарплати не скорочували, а навпаки дещо підвищували майже у всіх професійних сферах.