Трудова міграція – поширене явище. В пошуках кращих умов роботи та життя люди переїжджають не лише до інших міст, а й у інші країни. Основними причинами для прийняття рішення про переїзд на роботу за кордон є незадоволеність заробітною платою, або взагалі складності з працевлаштуванням; прагнення отримати більш високий рівень життя; а також невпевненість у майбутньому та відсутність відчуття безпеки. Середній рівень заробітної плати, заради якої українці готові поїхати працювати в інші країни становить майже 110 тис. гривень

Масштаби трудової міграції з України вражають – на заробітки за кордон регулярно виїжджають від 3 до 5 млн. українців. Для тих, хто бажає працювати за кордоном, відкритий майже весь світ. Радо приймають українських заробітчан у країнах ЄС, у Великобританії, у Канаді та у США. Роботодавці цих країн зацікавлені у працівниках з України, часто вони готові допомогти з документами та надають додаткові бонуси.

Найбільше роботи пропонують українським ІТ-шникам. Вони розглядають варіанти роботи на Кіпрі, у Чехії, країнах Балтії, США та країнах Скандинавії. За даними кадрового порталу grc.ua, щорічно 5-7% українських фахівців зі сфери IT/телеком їдуть працювати за кордон. Повертаються в країну одиниці.

Зарплата IT-спеціалістів за кордоном коливається від 40 тис. грн до 250 тис. грн. Вона залежить від країни, рівню кваліфікації, досвіду роботи та навичок кандидата. Найчастіше українців шукають ІТ-компанії з Молдови (4%), Вірменії (5%), Німеччини (7%), США (12%) і Кіпру (21%). Є вакансії також для тих, хто мріє переїхати до Польщі, Ізраїлю, країн Балтики, але їх значно менше.

Найвищу зарплату, згідно з даними grc.ua, українським айтішникам пропонують на Кіпрі. Середній оклад – близько 135 тис. грн.

Найменше пропонують компанії зі штаб-квартирами в Молдові. Середня компенсація, яку готові платити молдавські роботодавці, становить близько 45 тис. грн. Найчастіше (67% всіх вакансій регіону) шукають не розробників, а фахівців із продажів у сфері IT. Розробникам пропонують оклади від 56 тис. грн (початковий рівень, мінімальне знання англійської мови, є можливість працювати віддалено з України).

Багато роботи за кордоном пропонується також українським спеціалістам зі сфери продажів. Та й самі фахівці цієї сфери активно розглядають пропозиції роботи за кордоном. Так, 15% усіх кандидатів, які зареєстрували резюме у категорії «Продажу» готові переїхати на роботу в іншу країну. Причина відома – за кордоном вища заробітна плата. Наприклад, у Чехії фахівцям з продажів пропонують до 80 тис. грн. Найчастіше ця сума складається з окладу (до 50 тис. грн), бонусів від продажів та премії за виконання KPI. Крім цього, обіцяють харчування за рахунок компанії, оплату представницьких витрат та компенсацію витрат на мобільний зв’язок.

А от середня зарплата для фахівців з продажів у Німеччині менша – близько 55 тис. грн. Обов’язкова вимога – вид на проживання в Німеччині (наявність дозволу на роботу), знання німецької та англійської мов, досвід в продажах, відмінні комунікаційні та презентаційні навички, аналітичне мислення і проактивність. Крім заробітної плати пропонують відсотки за комісію від угод та бонуси за виконання KPI.

Досить часто закордонні роботодавці шукають українських фахівців зі сфери Будівництво. Потрібні різноробочі, слюсарі, інженери, будівельники, кранівники. Заробітна плата залежить від спеціалізації та досвіду роботи. Зарплата у країнах ЄС для цих фахівців коливається від 45 тис. грн до 70 тис. грн. При цьому висококваліфікованим спеціалістам, наприклад, інженерам-проектувальникам, пропонують зарплату до 4 тис. євро та допомагають в отриманні дозволу на роботу та допомогу з переїздом.

Останнім часом почастішали випадки пошуку роботи за кордоном серед українських медиків. Низькі заробітні плати та відсутність у бюджеті коштів на доплати, пов’язані з коронавірусом, підштовхують українських фахівців зі сфери «Медицина, фармацевтика» шукати кращої долі в інших країнах. Середня заробітна плата у відкритих вакансіях в Україні в цій профсфері складає 13 047 грн.

Найчастіше українських медиків запрошують на роботу у Таджикістан. Середній оклад – до 35 тис. грн, обіцяють оплату житла на весь термін контракту, компенсацію переїзду й оплату квитків раз на рік в Україну і назад. Шукають фахівців з досвідом роботи від трьох років і вище. Потрібні терапевти, лікарі вузької спеціалізації (неврологи, травматологи, хірурги) і середній медичний персонал.

Запрошують на роботу наших медиків також у Німеччину. Відкриті вакансії для лікарів, середнього та молодшого медперсоналу. Щоправда, офіційно працевлаштуватися в Німеччині медикам непросто – необхідно скласти іспити, які підтверджують рівень володіння німецькою мовою, і нострифікувати (підтвердити) диплом. Проте зарплати високі. Наприклад, медичній сестрі пропонують від 2 тис. євро (близько 63 тис. грн).

Пропонують роботу українським медикам у Польщі. Висококваліфіковані лікарі, які вільно володіють польською мовою, можуть розраховувати на зарплату близько 12-15 тисяч злотих (близько 80-100 тисяч гривень). Без підтвердженого знання мови наші медики будуть отримувати на 30-45 тис. грн (після податків).

Також активно переманюють українських медичних працівників Сербія, Вірменія, В’єтнам і Болівія. Є вакансії для медиків у Чехії, Угорщині, Словаччині та Великобританії, але їх значно менше.

Найчастіше пропонують роботу лікарям (33% усіх актуальних вакансій для медичних працівників, які шукають роботу за кордоном), торговим представникам фармкомпаній (25% всіх актуальних вакансій, обов’язково – підтверджений диплом лікаря, не менше трьох років досвіду, підтверджене дипломами або сертифікатами знання мінімум двох мов – англійської та країни, в яку їде кандидат), медсестрам (12%), фармацевтам (12%) та інженерам медичного обладнання (8%).

Трудова міграція українців. Яку роботу пропонують нам за кордоном?

Є робота за кордоном для працівників виробництва та у сферу сільського господарства. Наприклад, у Німеччині цим спеціалістам пропонують середню зарплату розміром близько 50 тис. грн. Потрібні різноробочі (середня компенсація до 700 євро), електромонтери (до 1.5 тис. євро), слюсарі (до 2 тис. євро), механіки-наладчики сільськогосподарських машин і устаткування (до 1.5 тис. євро) та інші фахівці. Вимоги традиційні:

  • наявність сертифікату про вакцинацію,
  • знання німецької мови,
  • досвід роботи не менше 3 років за спеціалізацією.

Активно переїжджають на роботу за кордон українські водії. Причина трудової міграції та сама – низька зарплата. Середня пропонована заробітна плата водіїв в Україні становить 21 200 грн. В країнах ЄС для фахівців ідентичної кваліфікації пропонують набагато більше. Наприклад, у Польщі заробітна плата водіїв становить: від 43700 грн (42% пропозицій про роботу), від 57500 грн ( 33%), від 62100 грн – (25% вакансій на сайті).